Gdzie na Sylwestra w górach?
Karpacz, będący niewątpliwie jedną z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce, jest doskonałym miejscem do spędzenia wyjątkowego Akademickiego Sylwestra. Miasto przepełnione jest atrakcjami, tym samym jest dogodnym miejscem dla oderwania się od rzeczywistości dnia codziennego i nawiązania nowych przyjaźni. Ta część Karkonoszy oferuje niezwykle różnorodne formy rozrywki, jednocześnie zachwycając przyrodą najwyższych szczytów Sudetów.
Miłośnicy nart i snowboardu mogą do woli szusować na regularnie ratrakowanych i sztucznie podświetlonych stokach o zróżnicowanym poziomie trudności. Wizytówką sudeckich stoków jest popularny wśród narciarzy i jeden z największych w Polsce, kompleks narciarski „Kopa” z ponad 4300 metrami nartostrad i stoków slalomowych. Dodatkowo w 2011 roku do użytku oddany został wyciąg „Biały Jar – Winterpol”, z sześcioosobową nowoczesną kanapą z osłoną i ogrzewanymi siedzeniami. Warto dodać, że Karpacz jest jedną z miejscowości, gdzie sezon narciarski trwa najdłużej w Polsce (od listopada do początków maja).
Karpacz, to oczywiście nie tylko narty i snowboard. Miłośnicy pieszych wędrówek znajdą dla siebie mnóstwo szlaków turystycznych o unikalnych walorach poznawczych i krajobrazowych.
Atrakcje turystyczne w Karpaczu
Śnieżka – najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy, a zarazem całych Sudetów. Charakterystyczna piramida pokryta rumowiskiem skalnym – gołoborze, będące efektem wietrzenia mrozowego. Wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety Śnieżka, posiada niezwykle surowy klimat – średnio przez 200 dni w roku temperatura spada poniżej zera. Na szczycie znajduje się barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z XVII wieku – patrona przewodników, w której każdego roku w dniu 10 sierpnia, odprawiana jest uroczysta msza święta. Pierwsze schronisko w Polsce wybudowano w 1850 r., po stronie czeskiej zaś w 1868. W 1900 r. wzniesiono obserwatorium meteorologiczne. Obecnie schronisko i obserwatorium zostały udostępnione do zwiedzania.
Schronisko Samotnia – Po zdobyciu Śnieżki, polecamy zejście do Karpacza niebieskim szlakiem i odwiedzenie jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach tj. „Dolinę Małego Stawu” ze schroniskiem „Samotnia”. Schronisko położone jest nad brzegiem Małego Stawu na wysokości 1195 m. Wybudowane w stylu góralskiej chaty, najstarsze w polskich górach, zwane jest przez niektórych perłą dolnośląskich schronisk.
Kościółek Wang – Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jej architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844. Pierwotnie budowla nie posiadała granitowej dzwonnicy, której zadaniem jest chronić świątynię przed silnymi porywami górskiego wiatru. Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden.
Źródełko Miłości – W Karpaczu znajduje się późnobarokowa Kaplica Św. Anny, znana również jako „Kościółek Żródlany”. Położona na zachodnim zboczu góry Grabowiec, jest najprawdopodobniej najstarszą budowlą murowaną na terenie Polski. Stara legenda głosi, że jeżeli nabierze się wody w usta ze „Źródełka Miłości” i przebiegnie 7 razy wokół kaplicy nie połykając wody, to miłosne życzenie, o którym się pomyślało – na pewno się spełni.
Western City – Położone między Karpaczem a Ścięgnami pozwala odwiedzającym na przeniesienie się do czasów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na terenie 5 ha znajduje się 12 drewnianych budynków tj.: „Chata Traperska”, „Biuro Szeryfa” z więzieniem, „Sklep Kolonialny”, „Bank”, „Kuźnia”, „Saloon”, w tym trzy restauracje. W miasteczku można zobaczyć prawdziwego szeryfa, a przy odrobinie szczęścia turysta będzie świadkiem widowiska „Napad na bank” lub „Najazd Indian”.
Krucze Skały – Grupa skalna znajdująca się pomiędzy Osiedlem Skalnym a Wilczą Porębą, zbudowana z jasnego granitognejsu o maksymalnej wysokości 25 m. Doskonały teren do uprawiania wspinaczki skałkowej. Z górnej części roztacza się jeden z najwspanialszych widoków na Karkonosze i Śnieżkę.
Dziki Wodospad – Położony jest w pobliżu dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę. Kilkumetrowej wysokości wodospad, powstały na skutek spiętrzenia zaporą przeciwrumoszową wód rzeki Łomnicy.
Muzeum Sportu i Turystyki – Mieści się w centrum Karpacza przy ul. Kopernika, w zabytkowej, górskiej chacie o konstrukcji przysłupowej. Można tu obejrzeć eksponaty podzielone tematycznie na kilka działów: historia turystyki karkonoskiej, dzieje sportu zimowego w Karkonoszach, środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Organizowane są również wystawy czasowe.
Muzeum Zabawek – Znajduje się w Karpaczu Górnym, można podziwiać tu kolekcję lalek i zabawek z całego świata (ponad 2000 eksponatów), której podstawę stanowi prywatny zbiór Henryka Tomaszewskiego – twórcy Pantomimy Wrocławskiej